۰
plusresetminus
استانداری فارس:

گسترش راههای دسترسی آسان به حرم مطهر با رعایت موازین میراثی

تاریخ انتشارپنجشنبه ۴ اسفند ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۰۴
ایمانیه یکی از راه های تسریع در دسترسی به حرم مطهر را احداث پارکینگ های طبقاتی در فواصل دورتر از حرم بیان کرد و افزود: در صورت احداث این پارکینگ ها، می توانید دسترسی مردم از این مجموعه به محدوده‌ی حرم را با استفاده از وسایل حمل و نقل عمومیِ به روز و مجهز تسهیل کنید.
گسترش راههای دسترسی آسان به حرم مطهر با رعایت موازین میراثی
به گزارش حافظ خبر، استاندار فارس همچین خواستار تسریع در تدوین نقشه کمربند سبز شیراز شد تا در فصل درختکاری که پیش رو می باشد با کمک اداره منابع طبیعی و دوستداران محیط زیست نسبت به غرس نهال مناسب اقدام شود.
به گزارش اداره کل روابط عمومی و اموربین الملل استانداری فارس، محمدهادی ایمانیه که به دعوت شورای اسلامی شهر شیراز در جلسه‌ی این شورا شرکت کرده بود، با تاکید بر اینکه طرح ها و پیشنهادات شورا باید زمینه‌ی آرامش و رفاه مردم را ایجاد کند، گفت: طرح های موجود برای تغییر و بهسازی راه های دسترسی مردم به حرم حضرت شاهچراغ علیه السلام می بایست در جهت کاهش دغدغه مردم باشد؛ باید زائرین و مجاورین حرم احمدبن موسی الکاظم علیه السلام دغدغه ای برای رسیدن به حرم نداشته باشند.
 
استاندار فارس بر کاهش زمان و مسافت رسیدن به حرم مطهر تاکید کرد و افزود: تعریض خیابان حضرتی می تواند یکی از راه های تسهیل دسترسی به حرم باشد؛ اما با توجه به وجود منازل تاریخی و ثبت شده‌ی میراثی در این مسیر این اقدام ممکن نیست.
وی احداث روگذر را یکی دیگر از پیشنهادات مطرح شده عنوان کرد و اظهار داشت: مشرف شدن معابر روگذر به منازل مردم و تغییر در محدوده ی حرم شاهچراغ علیه السلام نیز، این پیشنهاد را از دستور کار خارج می کند.
 
ایمانیه یکی از راه های قابل اجرا را احداث پارکینگ های طبقاتی در فواصل دورتر از حرم بیان کرد و افزود: در صورت احداث این پارکینگ ها، می توانید دسترسی مردم از این مجموعه به محدوده‌ی حرم را با استفاده از وسایل حمل و نقل عمومیِ به روز و مجهز تسهیل نمایید.
 
وی یکی دیگر از پیشنهادات شورا را احداث زیر گذر بیان کرد و اظهار داشت: در حال حاضر آلودگی هوای موجود در زیرگذر زند یک دغدغه‌ی جدی است که می بایست در پروژه های مشابه شاهد این آلودگی نباشیم؛ مباحث ایمنی، آلودگی هوا، آمادگی برای مقابله با حوادث احتمالی در زیرگذر بصورت ویژه مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرد.
 
نماینده عالی دولت در فارس تسهیل رفت و آمد در مجموعه‌ی پیرامون آستان احمدی و محمدی را کار ارزشمند و ماندگاری دانست و افزود: هر پروژه ای که می تواند منجر به دسترسی راحت مردم به این محدوده شود می بایست پس از کار کارشناسی دقیق اجرایی شود؛ علاوه بر آن هیچگونه مزاحمتی هم برای مجاورین آستان شاهچراغ (ع) در پی نداشته باشد.
 
وی بر اجرای راه های میانبر تا اتخاذ تصمیم نهایی از جانب شورا تاکید کرد و اظهار داشت: علاوه بر توجه به پیوست های زیست محیطی، پدافند غیرعامل، مباحث فرهنگی و اجتماعی در هر طرح مصوب، می بایست ضمن تعیین مدت زمان مشخص برای اجرای پروژه، منابع پایدار تامین مالی آن از ابتدا مشخص شود.
 
استاندار فارس همچنین خواستار تسریع در تدوین نقشه کمربند سبز شیراز شد و تصریح کرد: این نقشه به سرعت تدوین شود تا در فصل درختکاری که در پیش رو داریم با کمک منابع طبیعی و دوستداران محیط زیست نسبت به غرس نهال مناسب اقدام شود.
 
وی در انتها بر ضرورت احداث تصفیه خانه های محلی به منظور تصفیه فاضلاب و استفاده از پساب آن برای باغات شیراز و مجموعه باغات قصرالدشت اشاره کرد و گفت: در بودجه های مصوب شورا، اعتبار مناسبی به این حوزه اختصاص دهید تا این تصفیه خانه ها نهایتا در مدت دو سال احداث و از پساب آن در زمینه آبیاری باغات استفاده شود.
 
ایمانیه هشدار داد: افزایش برداشت از آب های زیر زمینی و خروج پساب از شیراز باعث افزایش فرونشست زمین خواهد شد لذا منطقی است که این پساب مجددا به ویژه در راستای فضای سبز و باغات مورد استفاده قرار گیرد. 
گزارشگر : منیره خسروبیگ
کد مطلب : ۲۷۰۱۶
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما