۰
plusresetminus
نشست با مسئولین :

نشست اعضاء بسیج دانشجویی با مسئولین استانی

تاریخ انتشاريکشنبه ۳۱ ارديبهشت ۱۴۰۲ ساعت ۱۰:۱۳
نشست صمیمانه حجت الاسلام و المسلمین سید کاظم موسوی به همراه دادستان عمومی و انقلاب مرکز شیراز  و مدیر کل بازرسی استان فارس با اعضای بسیج دانشجویی دانشگاه های شهر شیراز برگزار شد.
نشست اعضاء بسیج دانشجویی با مسئولین استانی
به گزارش حافظ خبر، رییس کل دادگستری استان فارس  به تشریح گزارشی از عملکرد دادگستری استان پرداخت و اظهار داشت: دادگستری همچون سایر ادارات دیگر نیست که بتوان هر موضوع و اطلاعاتی را به راحتی بیان کرد. چرا که موضوع جان، مال و آبرو افراد و مردم در اینجا مطرح است و بسیاری از موارد جنبه شخصی و محرمانه ای است که نمی توان آنها را مطرح کرد. 
وی عنوان کرد: دادگستری فارس بزرگترین حوزه قضایی استان در کشور بوده و به عنوان استان پیشتاز کشور در رسیدگی به پرونده ها است.
حجت الاسلام و المسلمین موسوی با بیان اینکه دادگستری استان فارس ۶۳۰ قاضی و ۵۰ حوزه قضایی دارد، افزود : باتوجه جمعیت استان فارس و میزان ورودی پرونده ها اما بر امور فائق آمده ایم. 
این مقام مسئول اضافه کرد: پرونده های مختومه حوزه دادگستری تقریبا مساوی بوده و هیچ پرونده ای بر زمین نمی ماند. 
رییس کل دادگستری استان فارس با بیان اینکه عمده پرونده های کیفری به سرعت رسیدگی می شود، ادامه داد: در سطح استان بالغ بر ۹۸ درصد ابلاغیه ها به صورت ارسال پیامک و از طریق سامانه ثنا بر روی تلفن افراد ارسال می شود و دیگر به شکل سنتی ابلاغیه ها صادر نمی شود . 
حجت الاسلام و المسلمین موسوی اضافه کرد: برنامه ریزی در دستور کار است تا مراجعات به صورت حضوری بسیار کمتر شود و رسیدگی به پرونده ها از طریق ویدیو کنفرانس و به صورت الکترونیکی انجام شود و بنا داریم تا پایان سال بیشترین دعاوی از طریق این سیستم دنبال شود. 

وی همچنین به کاهش تعداد زندانیان اشاره و بیان کرد: با عفو مقام معظم رهبری تعداد ۳ هزار زندانی شب خواب از زندان آزاد شده که در استان شش هزار نفر از این عفو بهره مند شدند.
حجت الاسلام و المسلمین موسوی همچنین در خصوص آزاد سازی اراضی ملی توضیح داد:  فارس در این حوزه استان پیشتاز کشور بوده است. به گونه ای که در سال گذشته بالغ بر ۵ هزار هکتار آزاد سازی اراضی صورت گرفت که از این میزان تنها دو هزار و پانصد هکتار اراضی تنها در شهرستان اقلید آزاد شد. 
این مقام مسئول اضافه کرد: این در حالیست که علی رغم آزاد سازی که در خصوص اراضی  صورت می گیرد اما برخی دستگاه های اجرایی همکاری خوبی نداشته و این موضوع در تخریب باغشهری ها وجود دارد . 
حجت الاسلام موسوی با بیان اینکه در تلاشیم تا شرکت ها تعطیل نشوند ، گفت:  باتوجه به اینکه استان فارس مبدأ داوری هاست و صفر تا صد داوری کشور، استان فارس انجام داده در حال توسعه این‌ حوزه هستیم. از سوی دیگر یکی از اقداماتی که دادگستری استان فارس در آن به دولت کمک بسیاری می کند تحقق شعار اقتصاد مقاومتی است. 
این مقام مسئول در این نشست از دانشجویان درخواست کرد تا پیشنهادات خود را در حوزه‌ حجاب و عفاف مطرح کنند.  
اقدامات مؤثر صورت گرفته در حوزه مبارزه با فساد از دیگر موضوعات مورد اشاره رییس کل دادگستری استان  فارس بود و او افزود : در این خصوص با هیچکس شوخی نداریم. 
راه اندازی یک مجتمع قضایی با محوریت کاهش آسیب های اجتماعی
در ادامه این نشست دادستان عمومی و انقلاب شیراز  بیان کرد: شما قشر جوان دانشگاهی می توانید کمک یار و همیار بسیار خوبی برای ما باشید. 
** سید مصطفی بحرینی ابراز کرد : متأسفانه یکی از معضلات و مشکلاتی که امروز با آن مواجه ایم آسیب های اجتماعی است که جوانان و نوجوانان در ابعاد مختلف را درگیر کرده است. این در حالیست که در معضلاتی همچون شرب خمر و عدم توجه به وضعیت دسترسی به مواد مخدر مواردی از جنبه منفی آن باید رویکرد اصلاحی پیش گرفت و در مقابل به جنبه ها و نگرش مثبت آن دقت شود. 
بحرینی خاطر نشان کرد: باید بتوانیم هر چه بیشتر جوانان و نوجوانان را به سمت امور ارزشی، مذهبی و دین سوق داد.  

دادستان عمومی و انقلاب مرکز شیراز از راه اندازی یک مجتمع قضایی با محوریت کاهش آسیب های اجتماعی خبر داد و گفت: این مجتمع در راستای بررسی آسیب ها با حضور دستگاه های اجرایی مرتبط با این‌ حوزه  و با محوریت دادگستری فارس راه اندازی می شود.

بازرسی از ۴۰ دستگاه اجرایی در سال جاری 
در این نشست که مدیر کل بازرسی استان فارس حضور داشت در سخنانی عنوان کرد: برخی از رسیدگی ها در ‌دستگاه اجرایی اقدامی سخت و پیچیده نیست اما در حوزه بازرسی با ورود به یک دستگاه عملکرد این دستگاه را بدون هیچ اطلاع قبلی بررسی می کنند و با بررسی هزاران سند یک موضوع و یا سو جریان کشف شود.

همچنین در خصوص پرونده مسابقه دوو میدانی، بسیاری از افراد تفهیم اتهام شده و بازپرس در حال انجام تحقیقات لازم است.  
این مقام مسئول عنوان کرد: در خصوص قاچاق دارو شعب ویژه جهت رسیدگی به این موضوع دائر است و با این موضوع برخورد جدی صورت می گیرد.  
علیرضا خاکپور مسئول مرکز مطالبه گری و عدالت طلبی بسیج دانشجویی استان فارس یکی دیگر از شرکت کنندگان  در این نشست بود و وی سؤالات خود را در دو حوزه ساخت و سازهای غیر مجاز و باغات شهر شیراز را مطرح کرد و  دادستان عمومی و انقلاب شیراز پاسخ داد : هر گونه تغییر کاربری غیر مجاز است و در صورت مشاهده  این موضوع به جد برخورد می شود. از سوی دیگر در خصوص باغشهری ها طی چند هفته گذشته بالغ بر ۳۵ هکتار در مکان های مختلف تخریب صورت گرفت.
بحرینی ادامه داد: در سال گذشته ۲۷۰۰ هکتار در محدوده و اطراف شهر شیراز تخریب ساخت و سازهای غیر مجاز انجام شد. 
این مقام مسئول همچنین از شناسایی و تحت تعقیب بودن بیش از ۸ نفر از عوامل اصلی در موضوع ساخت و سازهای غیر مجاز در سال جاری اشاره کرد. 
در پایان این نشست محمد مهدی پناهی دبیر قرارگاه شهید احمدی روشن بسیج دانشجویی فارس به تشریح مباحثی در حوزه شعار سال و اقتصاد کشور پرداخت و اظهار داشت: ما در یک جنگ تمام عیار اقتصادی هستیم  تنها با تعامل، همکاری و هم اندیشی است که این حوزه می تواند ختم به نقش آفرینی مؤثر شود. 
وی با اشاره به اینکه بیش از یک دهه است که مقام معظم رهبری شعار سال را در حوزه اقتصادی انتخاب می کنند، گفت: متأسفانه در این حوزه نتیجه ملموسی را شاهد نبودیم و درک صحیحی از کلید واژه اقتصاد بنا بر توصیه رهبری نداریم.  
پناهی ادامه داد: با گذشت بیش از پنجاه روز از شروع سال در تحقق شعار سال جاری شاهد اقدامات مؤثری نبودیم.  
دبیر قرارگاه شهید احمدی روشن بسیج دانشجویی فارس همچنین از ایجاد تأمین امنیت برای حضور سرمایه گذار در استان و شهر شیراز از سوی اداره کل دادگستری را پیشنهاد داد. 
ورود دادگستری کل استان فارس به حوزه مهار تورم، ساخت و سازهای غیرمجاز و لایه های مدیران از دیگر موضوعات اشاره پناهی بود. 
گفتنی است در پایان این نشست دادستان عمومی و انقلاب شیراز در سخنانی بیان کرد: قوه قضاییه در هیچ موضوعی خود را دور نگه نداشته و در موارد مکلف شده همواره به کمک دولت آمده است. 
بحرینی ابراز کرد: پیشگیری از آتش سوزی جنگل ها با مشارکت کلیه دستگاه های اجرایی، الزام‌ شرکت آبفا شیراز نسبت به رعایت حقوق مردم و ایجاد تصفیه خانه در حاشیه رودخانه چنار راهدار، حوزه عفاف و حجاب ، ترافیک و موارد مرتبط با تولید تنها بخشی از موضوعاتی است که در خصوص حقوق عامه پیگیری می شود. 
ترک فعل مدیران از دیگر مباحث مورد اشاره بحرینی بود و وی بیان کرد: طی هفته گذشته یکی از مدیران به همراه دو معاون و کارشناس مربوطه دستگیر و کیفرخواست آنها صادر شد. همچنین سال گذشته در این حوزه تعدادی پرونده تشکیل شد و در بسیاری موارد منجر به عزل و برکناری و بازگرداندن اموال و بیت المال شد که تنها در یک پرونده هزار و ۶۵۰ میلیارد تومان مشمول رد مال به دولت بود.
ورود مجموعه قضایی به تامین امنیت ورود سرمایه گذار به استان و بررسی و تحقیق در مورد پرونده مسابقه دوو میدانی از دیگر موضوعات مورد اشاره دادستان عمومی و انقلاب شیراز بود.

کاظم اکرمی ابراز کرد: وظیفه اداره کل بازرسی منحصر به مبارزه و کشف فساد با نیست بلکه وظیفه ای گسترده است که یکی از آنها تنها برخورد با فساد است. 
وی با بیان اینکه حمایت از تولید ، سرمایه گذار و خانواده قانون دارد و باید بر اجرای آنها نظارت شود، گفت: باتوجه به جلساتی که با مدیران حوزه دو صنعت آب و برق داشتیم، خروجی این جلسه در راستای عدم قطعی آب و برق در فصل تابستان برای شهروندان بود. این در حالیست که برخی از ورود دستگاه قضایی و بازرسی به چنین حوزه هایی مطلع نبوده و اغلب تصور عامه بر اینست که کار دستگاه قضا تنها بررسی حوزه جرم است و کار دستگاه بازرسی هم فقط در خصوص تخلف در دستگاه های اجرایی است. 
مدیر کل بازرسی استان فارس اضافه کرد: بازرسی، نظارت بر حقوق عامه و نظارت بر اجرای صحیح قوانین از وظایف عمده دستگاه قضایی است که بخش عمده آن توسط اداره کل بازرسی  انجام می شود و بخش دیگر در اختیار دستگاه قضایی است. 
اکرمی همچنین در این جلسه از کشف بیش از پنج هزار فرار مالیاتی خبر داد و گفت: این اقدام توسط اداره کل بازرسان کل اداره بازرسی استان و در ماه های پایانی سال گذشته صورت گرفت.  
این مقام مسئول با اشاره به اینکه اگر ادعا کنیم که با فساد مقابله کرده ایم صحیح نیست، افزود: در سال جاری بیش از ۴۰ بازرسی از دستگاه های اجرایی در دستور کار است که اغلب در خصوص قرار دادهای عمده بیش از پنج میلیارد تومان بازرسی از آنها صورت می گیرد. 
اکرمی ادامه داد: در حال حاضر کارکنان اداره کل بازرسی استان فارس در هشت دستگاه اجرایی مستقر هستند و در حال بررسی قرار دادهای عمده این دستگاه ها می باشند. 
اکرمی در پایان گفت: در خصوص مفاسد و کشف و برخورد با این حوزه بسیار سخت و پیچیده تر از جرائم عادی است. این در حالیست که در جرائم اقتصادی در بیشتر آنها ابتدا اطلاعاتی وجود ندارد و شاکی و متهم و مظنون مشخص نیست. 
در ادامه این نشست هر یک از  اعضای بسیج دانشجویی دانشگاه های شهر شیراز به بیان پرسش های خود پرداختند.  مهران ذوالفقاری مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان فارس به بیان سه پرسش در خصوص آخرین وضعیت پرونده حادثه تروریستی حرم مطهر حضرت شاهچراغ(ع) ، مسمومیت دانش آموزان در مدارس و برخورد با مفسدین و بسترهای این موضوع پرداخت و رییس کل دادگستری استان فارس به این سؤالات پاسخ داد:  حادثه  تروریستی حرم مطهر شاهچراغ(ع) دو بعد دارد که یک قسمت مربوط به قصور و کوتاهی در بخش انتظامات است که در دادسرای نظامی فارس پرونده این موضوع در دست رسیدگی است. همچنین قسمت دوم پرونده این موضوع در دادسرای عمومی و انقلاب رسیدگی شد و کیفر خواست برای متهمین صادر شد. 
حجت الاسلام و المسلمین موسوی گفت: باتوجه به اینکه تروریست اصلی این حادثه در شب وقوع حادثه به درک واصل شد از تعداد پنج نفر تروریست دیگر دو نفر حکم اعدام آنها تأیید شده است و بزودی حکم اعدام آنها در خیابان ۹ دی اجرا می شود. 
رییس کل دادگستری استان فارس همچنین در خصوص مسمومیت دانش آموزان گفت: این موضوع جنبه روانی داشت و معتقدم این حادثه در فارس ساختگی بود. چرا که مسمومیت دارای علائم است و باتوجه به دستگیری و بازداشت چند مجرم در شهر لارستان ، اغلب آنها دانش آموزانی بوده که ترک تحصیل کرده بودند. 
حجت الاسلام و المسلمین موسوی همچنین از دستگیری عاملین رعب و وحشت در این موضوع خبر داد و گفت: بزودی در خصوص این موضوع اطلاع رسانی می شود.  
این مقام مسئول همچنین در آخرین پرسش مطرح شده از سوی مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان فارس، درباره فساد در برخی دستگاه های اجرایی پاسخ داد: در خصوص فساد در یکی از دستگاه اجرایی مطرح حوزه شهری، تحقیق و بازپرسی از چهار نفر ادامه دارد و به زودی در این خصوص اطلاع رسانی خواهد شد.
رییس کل دادگستری فارس اضافه کرد: باتوجه به برخوردها و نظارت های مستمر صورت گرفته فساد در ادارات و دستگاه های اجرایی بسیار کاهش یافته است. 
در ادامه همچنین دادستان عمومی و انقلاب شیراز درباره مسمومیت ها بیان کرد: با بررسی صورت گرفته ۹۵ درصد از مسمومیت ها غیر واقعی بود. چرا که منجر به آسیب جدی به هیچ یک از دانش آموزان نشد.
در ادامه نیز حسین ناطقی مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شیراز در این جلسه به موضوعاتی همچون نزدیک شدن به برگزاری انتخابات مجلس و کاندید شدن افراد و وعده های انتخاباتی، نشر اکاذیب و وعده هایی که مسئولین به مردم داده و اجرایی نمی شود،  انتصابات رانتی و پیوستگی آنها با بروز فساد و همچنین نقش معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری در حوزه بازرسی و پیشگیری و عرضه و فروش داروهای غیر مجاز و قاچاق و آنها در یکی از خیابان های شیراز و مشکلات ایجاد شده پیرامون برگزاری  مسابقه دوو میدانی اشاره کرد و حجت الاسلام موسوی پاسخ داد: در خصوص انتصابات رانتی تمام موارد به جهت پیگیری منعکس شد.
گزارشگر : منیره خسروبیگ
کد مطلب : ۲۷۳۹۳
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما