۰
plusresetminus
عطر یاس:

اجرای تعزیه شور حسینی توسط فرزندان عطر یاس نبوی

تاریخ انتشارپنجشنبه ۵ مرداد ۱۴۰۲ ساعت ۱۴:۳۷
فاطمه عسکری رئیس هیئت مدیره موسسه نگهداری از کودکان بی سرپرست عطر یاس نبوی گفت : تعزیه به معنای متعارف ، نمایشی است که در آن واقعه کربلا بدست افرادی که هر یک نقشی از شخصیت های اصلی را بر دوش دارند نشان داده می شود . نوعی نمایش مذهبی و سنتی ایرانی – شیعی ، بیشتر درباره شهادت امام حسین و مصائب اهل بیت است .
اجرای تعزیه شور حسینی توسط فرزندان عطر یاس نبوی
به گزارش حافظ خبر، واژه تعزیه در ریشه به معنای توصیه به صبر کردن ، خرسندی دادن و پرسش از بازماندگان در گذشتگان و در برخی مناطق ایران مانند خراسان به معنای مجلس ترحیم است .
برگزاری آیین تعزیه و شبیه خوانی به علت این که بصورت زنده برگزار می شود باعث تداعی شدن واقعه عاشورا در ذهن مخاطبان می شود و علاوه بر این به ترویج فرهنگ عاشورایی کمک بسیاری می کند اثرات تربیتی مناسبی نیز برای کودکان و نوجوانان بر جای می گذارد.
وی افزود : رکن اساسي مجالس تعزيه بر بنياد فرهنگ عامه و بر زمينه انديشه و احساس و اعتقادات عامه مردم کوچه و بازار بنيان گرفته است و ساخت و پرداختي ساده و زبان و بياني روان و عامه فهم دارد، از اين رو تعزيه نامه ها در زمره ادبيات عامه و در مجموع فرهنگ مردم قرار مي گيرند .
وی افزود: در فرهنگ شهادت وارهيدگي از اين جهان، حقيقت جويي، دليري، ايثارگري و دادجويي و ارزش، و وابستگي به اين جهان، حق کشي، جاه طلبي، خشونت، زورگويي، ستمگري و بي عدالتي  ضدارزش به شمار مي روند.
عسکری گفت تعزيه در القاي مجموعه اين ارزشها و ضدارزشها به مردم و آموزش رفتار و خصائل سازگار با ارزشهاي والاي شهادت و تعيين يک هويت فرهنگي  در رفتار و اخلاق جمعي مردم جامعه نقشي سخت مؤثر داشت .
وی یکی از اهداف اجرای تعزیه توسط فرزندان مرکز را افزایش سطح فرهنگی و ارتقاء معنویت و توجه به تربیت صحیح دینی در این مرکز برشمرد و افزود برنامه شور حسینی هم یکی از برنامه‌های فرهنگی و مذهبی در این راستا برای سومین سال متوالی توسط خیرین مشارکت و توسط فرزندان اجرا می شود .
عسکری در پایان از خیرین و خیراندیشان که مقدمات لازم ، مدیران مراکز و مربیان دو مرکز که اهتمام ویژه ای برای اجرای تعزیه امسال توسط کودکان بی سرپرست عطر یاس نبوی داشتند تقدیر و تشکر کردند.
گزارشگر : منیره خسروبیگ
کد مطلب : ۲۷۷۳۹
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما