۰
plusresetminus

قیمت مرغ در بازار فارس کاهش یافت/ افزایش قیمت محصولات باغی

تاریخ انتشاريکشنبه ۱۴ تير ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۵۰
رئیس اداره تنظیم بازار جهاد کشاورزی فارس گفت: قیمت گوشت مرغ طی هفته های اخیر در فارس با روندی نزولی مواجه بوده است.
به گزارش حافظ نیوز صمد رنجبری در گفتگو با خبرنگار مهر بیان کرد: قیمت مرغ در بازار فارس طی هفته های اخیر از شش هزار و ۱۰۰ تومان به حدود شش هزار تومان و پنج هزار و ۹۰۰ تومان کاهش پیدا کرده است.
وی گفت: کاهش قیمت جهانی نهاده های تولید، عرضه بیشتر از سوی تولید کننده ها با پیش بینی بالاتر بودن مصرف در این ایام و عدم صادرات گوشت مرغ از فارس و وجود مازاد آن در استان، از عواملی هستند که ممکن است در این کاهش قیمت ها دخیل باشند.
رئیس اداره تنظیم بازار جهاد کشاورزی فارس افزود: با وجود اینکه پیش بینی می شود طی لیالی قدر در ماه مبارک رمضان با توجه به زمان نذورات مردم شاهد افزایشی در قیمت گوشت مرغ باشیم، ولی هنوز عملا در بازار چنین اتفاقی رخ نداده است.
رنجبری با بیان اینکه استان فارس تا به حال در بازاریابی برای عرضه گوشت مرغ تولیدی خود به بازارهای خارجی موفق نبوده است، گفت: در زمینه صادرات گوشت مرغ، رقبای قدرتمندی از جمله ترکیه و برزیل برای ما وجود دارد که با در نظر گرفتن استانداردهای لازم در بحث تولید توانسته اند، در زمینه صادرات مرغ بسیار موفق تر از ما باشند ضمن اینکه هزینه تولید در این کشورها با توجه به اینکه این کشورها نهاده ها را نیز خود تولید می کنند، کمتر از کشور ماست و همین باعث کاهش قدرت رقابت ما در زمینه صادرات شده است.
وی اظهار داشت: قیمت جوجه یک روزه، مرغ زنده و مرغ آماده طبخ در استان فارس منبطق با میانگین های کشوری است ولی قیمت عمده فروشی مرغ در استان کمی از میانگین کشوری بالاتر است.
رئیس اداره تنظیم بازار جهاد کشاورزی فارس گفت: با توجه به آزاد بودن مبادلات بین استان ها، هر چه قدر که فارس برای کاهش نوسانات قیمت مرغ و رفع مسئله مازاد مصرف، تولید خود را کاهش دهد،   با وارد شدن مرغ از استان های دیگر به آن، هیچ موفقیتی در این زمینه حاصل نمی شود که البته آزادی معاملات بین استان های مسئله ای کاملا طبیعی محسوب می شود.
کاهش قیمت تخم مرغ در فارس
رنجبری گفت: در دو هفته گذشته قیمت تخم مرغ در فارس روندی افزایشی به خود گرفته بود ولی طی روزهای اخیر این روند معکوس شده و قیمت مرغ آرام آرام به قیمت منطقی خود که چهار هزار تومان است، نزدیک تر می شود.
ثبات قیمت گوشت قرمز در بازار فارس طی شش ماه گذشته
وی عنوان کرد: نوسانات قیمت در استان متوجه گوشت قرمز اعم از گوشت گوسفند و گوساله نبوده و طی شش ماه گذشته قیمت این نوع گوش از ثبات برخوردار بوده است.
رئیس اداره تنظیم بازار جهاد کشاورزی فارس یکی از علل این ثبات را صادرات گوشت قرمز استان بیان کرد و ادامه داد: به طور مثال سالانه ۳۰ هزار راس گوسفند از استان فارس به کشورهای مختلف دنیا صادر می شود که همین امر نیز موجب ثبات قیمت این نوع گوشت شده است.
رنجبری افزود: اگر صادرات گوشت قرمز بر گوشت مرغ نیز حاکم بود، قطعا شرایط ثبات قیمت مرغ نیز در بازار فراهم می شد.
افزایش قیمت محصولات باغی در استان
وی گفت: در حالی که قیمت محصولات صیفی شامل گوجه فرنگی، سیب زمینی و پیاز طی مدت اخیر در مقایسه با سال گذشته در استان با کاهش شدید مواجه شده، قیمت محصولات باغی استان از جمله گیلاس، هلو و انگور، در مقایسه با زمان مشابه در سال گذشته، کمی افزایش یافته است
کد مطلب : ۸۰۵۷
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما