روزی که فینال پنجم را بردیم!

فوتبال ار‌وپایی ایران در قلب ابوظبی

5 بهمن 1397 ساعت 13:20

ملی پوشان در مرحله یک‌چهارم نهایی جام ملت‌های آسیا2019، با نمایشی سراسر هجومی ، مقتدرانه و بسیار جذاب توانستند شاگردان مارچلو لیپی را با 3 گل از پیش رو بردارند تا بعد از 15 سال به نیمه نهایی جام ملت‌ها رسیدند.


به گزارش حافظ خبر، تیم ملی فوتبال ایران با پیروزی ۳ برصفر از سد چین گذشت تا بعد از ۱۵ سال که برای آخرین بار در چین به جمع ۴ تیم برتر جام ملتها رسیده بود، به این مرحله صعود کند و در مقابل تیمی قرار بگیرد که  با عبور از آن می بایست دیواری ۴۳ ساله را بشکافد. سدی که نسل رویایی مان می تواند از آن عبور کند . زیرا این تیم نشان داده است که چقدر سزاوارآن است.
    
 

 
فوتبال اروپایی در قلب ابوظبی !
 
یوز ها بازی را با آرایش پایه ی 1-4-1-4 آغاز کردند . ترکیب تیم ملی در این دیدار تغییراتی نسبت به دیدار گذشته با عمان داشت . کی روش در این دیدار در خط دفاعی و میانی خود دست به تغییرات مهمی زده بود . محرومیت امیری و عملکرد دور از انتظار حسینی باعث شد ، کنعانی زادگان و حاج صفی جانشین این دو بازیکن در ترکیب اصلی شوند و نقش مهمی در تفکرات کی روش داشته باشند .  برنامه اصلی کی روش در این دیدار ، فشار بر خط دفاعی و ارسال توپ های بلند به پشت خط دفاعی ، دفاع نا مستحکم چین بود . خط دفاعی لیپی عملکرد ضعیفی در این دوره از مسابقات داشت . شاگردان پیرمرد ایتالیایی تنها در یک بازی آن هم در مقابل تیم نه چندان قدرتمند فیلیپین  توانستند دروازه خود را از گل حفظ کنند و در مابقی دیدارها شکننده ظاهر شدند که این موضوع باعث شد که کی روش برنامه ویژه ای برای استفاده از این ضعف داشته باشد و در طول بازی هم بار ها مشاهده کردیم که خط دفاعی چین از اجرای ابتدایی ترین وظایف خود عاجز بود .
 

 
ویرانگر، باهوش و خطرناک مثل طارمی – آزمون !
 
بعد از این که سردار آزمون و مهدی طارمی پس از دیدار عمان ، مورد حملات عجیب و غیرمنصفانه‌ای در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها قرار گرفتند. این دو مهاجم در همان نیمه اول بازی با چین نشان دادند که بهترین انتخاب برای خط حمله تیم ملی هستند. مهدی طارمی و سردار آزمون در این تورنمنت نمایش فوق‌‌العاده‌ای داشتند و بدون شک پایه‌ساز اصلی پایان دادن به طلسم 15 ساله یوزها بودند ؛ سردار در مقابل چین نمایش بی‌نقصی داشت و گل اول را با حرکت انفرادی و سماجت فوق‌العاده‌اش برای طارمی ساخت. صحنه گل دوم تیم ملی هم شباهت زیادی به گل اول داشت. آزمون یک بار دیگر توپ را از مدافع چین دزدید و این بار خودش توانست دروازه حریف را باز کند. زوج آزمون یعنی طارمی هم در طول بازی در تمام جنگ‌های تن به تن با مدافعان چین موفق بود و در کورس‌ها هم آنها را جا گذاشت و با یک گل و یک پاس گل  نشان داد چرا درکنار آزمون بهترین زوج حمله ی جام ملت ها می باشند. در سیستمی که کی روش برای تیم ملی تعریف کرده، سردار آزمون نقش مهاجم اصلی را در اختیار دارد و طارمی در پست وینگر چپ یا راست بازی می کند، اما ویژگی های منحصربه فرد این دو بازیکن که با حرکات پا به توپ مارپیچی و تسلط در بازی هوایی و زمینی همراه است  همینطور تحت فشار قرار دادن مدافعین حریف و بازپس گیری توپ از آنها، سبب شده تا لیپی پیش از شروع نیمه ی دوم دو تعویض مهم در خط دفاعی و میانی خود انجام بدهد .
 

 
 
تعویض های طلایی و بار دیگر کریم !
 
با شروع نیمه ی دوم چینی ها بازی را هجومی تر آغاز کردند و توپ و میدان را در همان دقایق ابتدایی در دست داشتند ولی رفته رفته بازی متعادل تر شد و شاگردان کی روش با اجرای برنامه های تعریف شده ی شان توانستند تا آستانه ی رسیدن به گل قرار بگیرند . بار دیگر زوج طلایی تیم ملی ایران، در بطن حملات سهمگین و خطرناک بودند . محرومیت طارمی و خستگی آزمون باعث شد که کی روش دست به تغییراتی بزند . کی روش؛  قدوس ، چشمی و انصاری فرد را به زمین فرستاد . تعویض های کی روش در روند بازی بسیار موثر بودند ودر دقیقه 90 روی ضد حمله بازیکنان ایران و  پاس زیبای طارمی، کریم انصاری فرد با دروازه بان چین تک به تک شد و به راحتی دروازه چین را باز کرد تا نشان بدهد که کی روش ارزش  ویژه ای برای تعویض های خود قائل است  . با حفظ روند بازی، در پایان کارایران پیروز این دیدار شد و جواز حضور در مرحله نیمه نهایی را پیدا کرد
 

 
 
سخن پایانی / با پول نمی توان قهرمان شد !
نمایش مقتدرانه ایران در برابر چین، به قدری روان و دلچسب بود که آنچه تیم ملی در دیدار برابر چین از خود ارائه داده است، رویایی‌ترین و بهترین نمایشی بوده است که طی سالیان اخیر از شاگردان کی‌روش دیده  بودیم، تیمی منسجم و معتقد به اصول های تاکتیک تیمی که به شکلی چشم‌نواز توانست تمام پتانسیل‌های خود را در فاز هجومی به رخ بکشد . تمرکز فوق‌العاده بالای بازیکنان تیم ملی ایران بر روند بازی و مهار حریف با حبس کردن چینی‌ها در زمین خودشان، همان تاکتیکی است که بزرگان و سلاطین اروپا با خیمه زدن در محوطه جریمه حریف، باعث ویرانی تیم روبروی خود می‌شوند و چشم‌نوازترین عملکردها را از خود برجای می‌گذارند، این ایران در حقیقت یک ایران نسخه به‌روزشده ی اروپایی بود، نه یک تیم غرب آسیایی مبتنی بر تاکتیک‌های کلافه کننده و وقت کشی های بی‌هیجان! آمادگی بالای بدنی ستارگان ایران در نوع خود یک شگفتی است! با گذشت حدود 20 روز از آغاز این تورنمنت و ایجاد فشارهای بیشتر در کوران رقابت‌ها، یوزها آماده و آماده‌تر شدند و هیچ آثاری از خستگی در آنها دیده نمی‌شود و به شکلی که به نظر می‌رسد جام به تازگی برای آنها آغاز شده است. فشار بی‌امان یوزها، آخرین نفس‌های چینی‌ها را بند آورده و شب تحقیرآمیزی را برایشان ترتیب داده بود، به جرئت می‌توان گفت که زیباترین نمایش 24 تیم حاضر در این تورنمنت، حتی با نمایش 45 دقیقه نخست ایران مقابل چین برابری نخواهد کرد!پسران ایران نسبت به سایر مدعیان باقیمانده جام هفدهم، حداقل چند سر و گردن بالاتر هستند، یوز های کی روش دیشب درس بسیار خوبی به لیپی و فوتبال چین دادند که با خرج های زیاد و خرید بازیکن های گران قیمت و آوردن مربیان نام آشنا ، نمی توان ساختار فوتبال را تغییر داد وتا زمانی بازی تیمی به درستی اجرا نشود با پول نمی توان قهرمان شد. پیروزی قدرتمندانه ی ملی پوشان در مقابل چین ، انتظارات از تیم ملی را چندین و چند برابر کرده است . حالا ایران باید به فکر رونمایی از سورپرایزهای بزرگ‌تر خود در برابر ژاپن باشد!
 

 
آرتین چراغی


کد مطلب: 19474

آدرس مطلب: https://www.hafezkhabar.ir/note/19474/فوتبال-ار-وپایی-ایران-قلب-ابوظبی

حافظ خبر
  https://www.hafezkhabar.ir