۰
plusresetminus

نه به چهارشنبه سوری خطرناک/والدین عامل بازدارنده حوادث تلخ چهارشنبه آخرسال

تاریخ انتشارسه شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۱۰
یکی از بهترین راهکارها حضور مستمر و دائمی خانواده‌ها در کنار فرزندان برای برپایی آیین سنتی چهارشنبه سوری بدون خطر و حادثه است.
نه به چهارشنبه سوری خطرناک/والدین عامل بازدارنده حوادث تلخ چهارشنبه آخرسال
یادداشت  "حافظ نیوز" // زهرا هیهات؛ خبرنگار

با توجه به قرار گرفتن در روزهای پایانی سال و اینکه تنها چند ساعت به آخرین چهارشنبه سال باقی مانده است، همه ساله در چنین روزهایی تب و تاب برگزاری جشن شب چهارشنبه آخر سال همه جا را فرا می‌گیرد.
البته بیشتر قشر جوانان و نوجوانان درگیر این قضایا می‌شوند چرا که بزرگترها و والدین این سبک جشن و شادی را قبول ندارند و بیشتر سبک دوران خود را می‌پسندند.
آتش یکی از ارکان اصلی جشن‌ها و آیین‌های ایرانیان بخصوص در شب چهارشنبه سوری است. این جشن در سالیان متمادی خوب و آرام برگزار می‌شد اما در دهه‌های اخیر بسیار خطرناک شده، به طوری که همه ساله این روز چندین نفر مصدوم و حتی فوتی بر جای می‌گذارد.
متاسفانه ورود اقلامی مثل بمب‌های دست‌ساز، ترقه و ... به این جشن باستانی سبب شده تا این آیین از اصل خود فاصله بگیرد و حوادث جبران ناپذیری را در این روز مشاهده کنیم.
حوادثی که صدر اخبار را در چهارشنبه آخر سال به خود اختصاص می‌دهد و نوعی رعب و وحشت را در بین خانواده‌ها ایجاد می‌کند و امروز و با تغییر شرایط، برگزاری این آیین رنگ و بوی دیگری به خود گرفته است که البته چاشنی ترس و وحشت در استفاده از مواد آتش‌زا باعث شده تامل در ریشه تاریخی و کهن آیین چهارشنبه سوری مغفول واقع شود.
جشن سرور و شادی از زمان‌های دور در ایران مرسوم بوده که مرور مراسم و آیین‌های کهن به ویژه جشن چهارشنبه آخر سال می‌تواند به بهره‌گیری از این سنت‌ها برای رقم زدن لحظاتی شاد و مفرح به دور از هرگونه تنش و اضطراب کمک کند.
کارهای مختلف فرهنگی و ارشادی طی سال‌های اخیر صورت گرفته تا مشکلات این روز به حداقل برسد که در روزهای پایانی به چهارشنبه آخر سال، اینگونه فعالیت‌ها افزایش می‌یابد، به عنوان مثال گروهی از فعالان فضای مجازی، روزنامه‌نگاران و خبرنگاران، هنرمندان و ... در آستانه چهارشنبه‌سوری کمپینی به راه انداخته‌اند که این مراسم به شکل سنتی و بی‌خطر خود برگزار شود.
کمپینی که مطالب آن در فضای مجازی با هشتگ #نه_به_چهارشنبه_سوری_خطرناک میان کاربران به اشتراک گذاشته می‌شود اما حوزه فراگیری‌اش فراتر از فضای مجازی است و شهروندان زیادی داوطلبانه آن را به دیگر آشنایان خود منتقل کردند.
یکی از بهترین راهکارها حضور مستمر و دائمی خانواده‌ها در کنار فرزندان برای برپایی این آیین سنتی است؛ در این ایام والدین باید نظارت بیشتری بر رفتار و کردار فرزندان خود و به ویژه جوانان داشته باشند، ارتباطات آنان را با دوستان‌شان و به خصوص دوستان جدید کنترل و اگر تغییرات محسوسی در رفتار آنان احساس کردند آن را مورد بررسی قرار دهند.
همچنین اگر قصد برپایی جشن و روشن کردن آتش را دارند، حتماً خود در کنار فرزندان و سایر اعضای خانواده انجام دهند.
با این کار علاوه بر اینکه اوضاع را کنترل می‌کنند، می‌توانند طرز رفتار صحیح با آتش و خاموش کردن آن را بدون اینکه آسیبی ببینند، را به فرزندان خود آموزش دهند.
مطمئن باشید اگر والدین کنار فرزندان نباشند، آنان این جشن و آتش بازی را با دیگران انجام می‌دهند و به یقین کسی به اندازه والدین نگران فرزندانتان نیست و احتمال وقوع حوادث بیشتر خواهد شد.

 
کد مطلب : ۱۹۱۰۶
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما