۰
plusresetminus

راهیابی دو شهر فارس به گام نیمه پایانی جشنواره پایتخت کتاب ایران

تاریخ انتشارشنبه ۲۴ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۷:۴۷
در این دوره استان‌های کرمانشاه با ۱۴ شهر، فارس ۱۳ شهر و استان‌های البرز، مازندران، هرمزگان، خراسان رضوی با ۱۲ شهر بیشترین شهرهای شرکت کننده در این برنامه را به خود اختصاص دادند.
جدول استان‌های شرکت کننده در جشنواره پایتختی کتاب ایران
جدول استان‌های شرکت کننده در جشنواره پایتختی کتاب ایران
به گزارش حافظ خبر به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی و روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس؛ فراخوان هفتمین برنامه انتخاب و معرفی پایتخت کتاب ایران  در زمستان ۱۳۹۹ از سوی دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی فرهنگی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و ستاد هماهنگی شهرها و روستاهای دوستدار کتاب اعلام شد.
ابراهیم حیدری مدیرکل دفتر مطالعات  برنامه‌ریزی فرهنگی و دبیر هفتمین برنامه انتخاب و معرفی پایتخت کتاب ایران با ذکر این نکته گفتند: این طرح با مشارکت برخی از نهادهای دولتی و غیردولتی از جمله سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور، سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، انجمن کتابداری و اطلاع-رسانی، اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان تهران، کانون­های فرهنگی و هنری مساجد، کمیسیون ملی یونسکو تشکل‌های نشر، ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی سراسر کشور و دیگر نهادها و سازمان‌های فعال و علاقه‌مند در این زمینه اجرا می‌شود. شهر منتخب علاوه بر لوح تقدیر مقامات عالی‌رتبه کشوری، مجموعه‌ای از تسهیلات، اعتبارات و منابع فرهنگی دریافت می­کنند.
دبیر ستاد هماهنگی شهرها و روستاهای دوستدار کتاب افزودند: برنامه‌های هر شهر در زمینه ترویج کتاب‌خوانی که با همکاری دستگاه‌ها و نهادهای دولتی و غیردولتی تدوین و با امضای شهردار و رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ارائه می‌شود، قابلیت شرکت در طرح پایتخت کتاب ایران را دارد.با توجه به شرایط کرونایی کشور و محدودیت های به وجود آمده، توجه و تأکید  به طراحی و اجرای   فعالیت در فضاهای مجازی برای غنی کردن اوقات فراغت مردم به عنوان یکی از شاخصه‌های برنامه مدنظر قرار گرفت. همچنین امسال برای حفظ سلامتی و رعایت پروتکل‌های بهداشتی کلیه فرایندهای اجرایی به‌صورت مجازی برگزار می شود.
حیدری در ادامه خاطرنشان کرد: با اعلام فراخوان  هفتمین دوره برنامه انتخاب و معرفی پایتخت کتاب ایران در زمستان ۱۳۹۹، شهرهای متقاضی شرکت در این برنامه اقدام به مستند نمودن فعالیت‌های کتاب‌خوانی خود کردند و با اعلام فراخوان ارسال آثار شرکت در برنامه ۱۹۱ شهر  از سراسر کشور در این برنامه شرکت کردند که نسبت به دوره گذشته ۱۱ درصد بیشتر در این برنامه حضور داشتند. در این دوره استان‌های کرمانشاه با ۱۴ شهر، فارس ۱۳ شهر و استان‌های البرز، مازندران، هرمزگان، خراسان رضوی با ۱۲ شهر بیشترین شهرهای شرکت کننده در این برنامه را به خود اختصاص دادند. امسال به دلیل شیوع و گسترش بیماری کووید ۱۹ ، سه روش برای ارسال مستندات کتاب‌خوانی شهرهای متقاضی عنوان پایتخت کتاب به دبیرخانه مرکزی در نظر گرفته شد.
ارسال مدارک از طریق سایت شبکه ترویج کتاب‌خوانی به آدرس اینترنتی
http://bookpromotion.ir/bookcapital/7thbookcapitalcall
ارسال آثار از طریق لوح فشرده
ارسال آثار به روش پستی.
 
ایشان در ادامه با اشاره به اینکه داوری این برنامه در سه مرحله بر اساس شاخص‌های همچون بهره‌گیری از مشارکت و ایجاد همگرایی میان نهادها و سازمان‌های دولتی، استفاده از مشارکت همگرایانه صنایع محلی، سازمان‌های خصوصی و مردم‌نهاد، بهره‌گیری از مشارکت همه اجزای نشر، توجه به طیف وسیعی از مخاطبان، وجود ظرفیت‌ها و زیرساخت‌های اولیه برای فعال شدن در حوزه ترویج کتاب‌خوانی،کیفیت ارائه و رعایت اصول برنامه‌نویسی در نگارش طرح‌ها و برنامه، تناسب با نیازهای محلی، ارزش‌های دینی و ملی، خلاقیت، ابتکار و نوآوری، قابلیت و ضمانت اجرا و برخی دیگر از شاخص‌ها برگزار خواهد شد و داوری مرحله اولیه آن از شهریورماه  آغاز به کار کرد گفتند: داوران در این مرحله از میان شهرهای شرکت کننده در این دوره ۳۶ شهر را به‌عنوان شهرهای راه‌یافته به مرحله نیمه‌نهایی انتخاب و به دبیرخانه معرفی کردند. داوری مرحله نیمه‌نهایی و نهایی این رویداد در مهرماه امسال برگزار خواهد شد. در داوری مرحله نیمه‌نهایی ۵ شهر انتخاب خواهند شد و به مرحله نهایی این برنامه راه خواهند یافت. در مرحله نهایی یک شهر به عنوان هفتمین پایتخت کتاب ایران و چهار شهر به عنوان شهرهای خلاق کتاب‌خوانی ایران از سوی داوران مرحله نهایی این برنامه انتخاب خواهند شد و در مراسم اختتامیه  که با حضور مسئولان و اصحاب قلم و فرهنگ برگزار می‌شود این شهرها معرفی خواهد شد.
لازم به ذکر است در شش دوره برگزاری این برنامه به ترتیب شهرهای اهواز (۱۳۹۴)، نیشابور (۱۳۹۵)، بوشهر (۱۳۹۶)، کاشان (۱۳۹۷) و یزد (۱۳۹۸) و شیراز (۱۳۹۹) توانسته­اند عنوان «پایتخت کتاب ایران» را کسب کنند.
 
شهرهای راه‌یافته به مرحله نیمه‌نهایی هفتمین برنامه انتخاب و معرفی پایتخت کتاب ایران
ردیف استان شهر
۱ آذربایجان شرقی تبریز
۲ آذربایجان غربی ارومیه
۳ اصفهان شهرضا
۴ نجف‌آباد
۵ البرز کرج
۶ بوشهر گناوه
۷ خراسان رضوی سبزوار
۸ خراسان جنوبی سربیشه
۹   نهبندان
۱۰ خراسان شمالی بجنورد
۱۱ شیروان
۱۲ سمنان سمنان
۱۳ سیستان و بلوچستان سراوان
۱۴ خاش
۱۵ فارس اوز
۱۶ صدرا
۱۷ کردستان سنندج
۱۸ کرمان کرمان
۱۹ رفسنجان
۲۰ بم
۲۱ کرمان جنوب منوجان
۲۲ کرمانشاه کرمانشاه
۲۳ گیلان فومن
۲۴ لرستان خرم‌آباد
۲۵  
مازندران
آمل
۲۶ نکا
۲۷ بهشهر
۲۸ منطقه آزاد چابهار چابهار
۲۹ هرمزگان بندرعباس
۳۰ بندرلنگه
۳۱  
همدان
ملایر
۳۲ همدان
۳۳ یزد تفت
۳۴ خوزستان دزفول
۳۵ زنجان خدابنده
۳۶ خرم دره
 
 
کد مطلب : ۲۳۸۷۶
برچسب ها :
شهرحافظ حافظ خبر حافظ نیوز حافظ‌خبر کتاب پایتخت کتاب ایران فرهنگی فرهنگ و هنر فرهنگ و ارشاد اسلامی کمیسیون فرهنگی فرهنگ و ادب جشنواره شهرها و روستاهای دوستدار کتاب ابراهیم حیدری دفتر مطالعات برنامه‌ریزی فرهنگی سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور انجمن کتابداری و اطلاع رسانی اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان تهران کانون­های فرهنگی و هنری مساجد کمیسیون ملی یونسکو کتاب‌خوانی کرمانشاه فارس استان فارس استان البرز مازندران هرمزگان خراسان خراسان رضوی اهواز نیشابور بوشهر کاشان یزد شیراز آذربایجان شرقی تبریز آذربایجان غربی ارومیه اصفهان شهرضا نجف‌ آباد کرج گناوه سبزوار خراسان جنوبی سربیشه نهبندان خراسان شمالی بجنورد شیروان سمنان سیستان و بلوچستان سراوان خاش اوز صدرا شهر صدرا کردستان سنندج کرمان رفسنجان کرمان جنوب منوجان گیلان فومن لرستان خرم‌آباد آمل نکا بهشهر چابهار بندرعباس بندرلنگه ملایر همدان تفت خوزستان دزفول خدابنده زنجان خرم دره
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما