۰
plusresetminus
آتش‌نشانی

شهر من راهی برای کاهش ۵۰درصدی حریق مراتع

طرح شهر من
تاریخ انتشارشنبه ۱۷ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۱۸
رییس سازمان آتش نشانی شیراز گفت: این طرح از سال ۱۳۹۹ در جهت مقابله با آتش سوزی های مراتع و فضای سبز توسط سازمان آتش‌نشانی شیراز تدوین و به تصویب وزارت کشور رسانده شد و پس از آن، دستورالعمل طرح حافظان شهر من در سطح کشور به اجرا درآمد.
محمدهادی قانع
محمدهادی قانع
به گزارش حافظ خبر، رییس سازمان آتش‌نشانی شیراز با اتمام طرح حافظان شهر من و پایان فصل گرما در بیان اثر بخشی موفق این طرح بر حریق مراتع و فضای سبز عنوان کرد: این طرح از سال ۱۳۹۹ در جهت مقابله با آتش سوزی های مراتع و فضای سبز توسط سازمان آتش‌نشانی شیراز تدوین و به تصویب وزارت کشور رسانده شد و پس از آن، دستورالعمل طرح حافظان شهر من در سطح کشور به اجرا درآمد.
 محمدهادی قانع افزود: این طرح با شروع فصل گرما و افزایش آتش سوزی های مراتع و فضای سبز به صورت متوالی در دو سال ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ توسط سازمان آتش‌نشانی شیراز و در بازه زمانی شش ماهه با پنج محوریت پیش آگاهی، پیشگیری، کشف، اطفای حریق و عملیات پس از اطفا، اقدامات و همپوشانی های لازم را در عملیات های مربوطه به انجام رساند.
 رییس سازمان آتش‌نشانی شیراز مهمترین بخش طرح حافظان شهر من را پیشگیری معرفی و ادامه داد:نیروهای داوطلب، کارشناسان پیشگیری و آموزش این سازمان با حضور در مکان های ناایمن اعلام شده توسط شهروندان و با آموزش های مجازی و برگزاری وبینار در جهت کاهش حوادث تلاش کردند.
 وی در نتیجه گیری این طرح با نزدیک شدن به پایان فصل گرما عنوان کرد: در سال 1399 تعداد 2429 عملیات مرتبط با فضای سبز( زمین های بایر، درختان، زمین های محصور، دامنه های کوه، فضای سبز میدان و بلوار ها ، باغ ها و ...) توسط نیروهای آتش نشان انجام شد و در بازه زمانی شش ماهه نخست سال 1400 این عملیات ها به تعداد 1242 مورد کاهش یافته است.
 این مقام مسئول افزود: امسال بر خلاف سال گذشته با کاهش بارندگی ها، پوشش های گیاهی سریع تر خشک شده و در ماه های اردیبهشت و خرداد ماه حوادث مربوط به حریق مراتع به اوج خود رسید و در خصوص تاثیر طرح حافظان شهر من بر حوادث می توان گفت این طرح با اقدامات پیشگیرانه ای که توسط تیم های کارشناسی سازمان و همکاری گروه‌های داوطلبان انجام گرفت و کاهش تعداد حریق های زمین های غیر محصور با حذف پوشش های گیاهی خطرساز، از 899مورد در سال گذشته به 330 مورد در سال جاری تاثیر قابل توجهی را در کاهش حریق‌های فضای سبز و مراتع داشت.
با توجه به اهمیت حوزه پیشگیری در کاهش حوادث و توجه ویژه به آن در سازمان آتش نشانی شیراز جشنواره شهر ایمن با مشارکت شهروندان در شش محور از مهرماه آغاز و تا پایان اسفندماه سال جاری ادامه دارد. 
ما را در واتساپ دنبال کنید: https://chat.whatsapp.com/L8u9s2fZKaIG9Uxy02GNUo
گزارشگر : منیره خسروبیگ
کد مطلب : ۲۳۸۰۲
ارسال نظر
نام شما
آدرس ايميل شما